LUKA MEDULIN

44°49´2″N   13°55´53″E

O LUCI

Luka Medulin broji 632 veza od kojih 233 čine nautički, 383 čine komunalni i 16 čine ribarski vezovi.

Nautički dio luke Medulin obuhvaća 195 obalnih vezova te 21 vez na sidrištu dok komunalni dio luke obuhvaća 362 obalnih vezova te 9 vezova na sidrištu.

Luka Medulin je vrlo dobro zaštićena od valova i vjetrova. Njezina najveća mana i ograničenje jest dubina. Prema članku 5 Pravilnika o redu u luci Medulin dozvoljeno je uplovljavanje plovila do maksimalnih 75 BT, odnosno plovila čiji gaz iznosi maksimalno 2,20 m. No stvarno stanje u luci uvelike ovisi o mjestu privezišta. Naime, mjesta za plovila dubokog gaza (1,80 – 2,20 m) su ograničena na svega nekoliko vezova na sidrištu. Dubina obalnih vezova također uvelike ovisi o njihovoj poziciji. Obalni pojas luke Medulin je vrlo
plitak te dubina varira između 0,50 m i 1,50 m. Najdublji obalni vezovi u nautičkom dijelu luke Medulin nalaze se u neposrednoj blizini ureda lučkih nadzornika gdje dubina iznosi nepunih 1,50 m.

Dugotrajni olujni vjetrovi mogu podići razinu mora do 1.0 m (ciklonalno jugo) i sniziti do 0,4m ( anticiklonalna bura). 

Sukladno tome luka Medulin izgrađena je imajući na umu njezina ograničenja te je obalni dio prvenstveno namijenjen malim i srednje dugim plovilima malog gaza. Dok veća plovila moraju svoje mjesto pronaći na vezovima na bovi.

MEDULINSKI ZALJEV

Medulinski zaljev je područje između rtova Kamenjak i Marlera, a poluotok Kašteja dijeli ga na dva dijela. Unutarnji dio je uzak i plitak, pristupačan samo brodicama i malim brodovima. U vanjskom, većem dijelu nekoliko otočića i podvodnih grebena okruženo je plićinama. Niski otočići u ovom zaljevu slabo se razlikuju od pozadine kopna. Obala poluotoka Kamenjak većim dijelom je strma.

Orijentacija

Rt Kamenjak; mjesto Premantura sa zvonikom; crkva sa dva zvonika u mjestu Medulin; svjetionik na hridi Porer – kamena kula iznad kuće; svjetionik na rtu Marlera – bijela kula s galerijom na betonskom bloku i piramida na otočiću Fenera obojena bijelo sa crvenim pojasima.

Vremenske prilike

Izložen je jugu, koje može uzrokovati jače i jako valovito more. Bura može poprimiti olujnu jakost, te bitno smanjiti vidljivost.

Magla

Javlja se u prosjeku 7-8 dana u godini, naročito u zimskim mjesecima.

Morske struje

Prevladavaju struje morskih mijena brzine do 0.3 čv. Olujni SE i NE vjetrovi mogu povećati brzinu struje do 1.0 čv.

Razina mora

Srednje amplitude morskih mijena su od 0.3 do 0.5 m. Dugotrajni olujni vjetrovi mogu podići razinu mora do 1.0 m (ciklonalno jugo) i sniziti do 0.4 m (anticiklonalna bura).

Noću se plovi u bijelom sektoru svjetla na rtu Munat koji vodi slobodno od plićina i otočića.

Upozorenje

U zaljev se uplovljava uz veliki oprez i poznavanje lokalnih prilika. Paziti na podmorske opasnosti od kojih su označene:

  • plićina Fenera (NW od istoimenog otočića) motkom i znakom na vrhu (usamljena opasnost);
  • pličina Konjina (SE od otoka Ceja) motkom i znakom na vrhu (kardinalna S);
  • pličina Ceja (SW od istoimenog otoka) motkom i znakom na vrhu (lateralna desna);
  • pličina Gajdaruša (WNW od otoka Ceja) motkom i znakom na vrhu (lateralna lijeva).

Sidrište

Veći brodovi sidre između otoka Ceja i Trumbuja; dno drži dobro. Mali brodovi i brodice sidre u unutarnjem dijelu zaljeva južno od otočića Pomerski školjić, gdje su zaštićeni od svih vjetrova, a dno drži dobro.